Vishay/Dale CMF556K2500BHRE
CMF556K2500BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K2500BHRE
Brief Description
RES 6.25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K2500BHRE.pdf
Availability of CMF556K2500BHRE
QUANTITY
CMF556K2500BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K2500BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF556K2500BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K2500BHRE
Related LinksCMF556K, CMF556K2500BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K2500BHRE Details Description
Related parts for CMF556K2500BHRE
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 6UTDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 561TEPBGA1 datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
POT 200 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IGBT BUCK CHOP 1200V 160A SOT227 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
22UF 400V 12,5X25 datasheet.pdf