Vishay/Dale CMF556K3400FKR6
CMF556K3400FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K3400FKR6
Brief Description
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K3400FKR6.pdf
Availability of CMF556K3400FKR6
QUANTITY
CMF556K3400FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K3400FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF556K3400FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.34k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K3400FKR6
Related LinksCMF556K, CMF556K3400FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K3400FKR6 Details Description
Related parts for CMF556K3400FKR6
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 200NS 32TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.8A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 7POS 2MM T/H datasheet.pdf
AM60157-22 FEED FINGER datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
SGE-245-2-2130L 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf