Vishay/Dale CMF556K4900FEEA
CMF556K4900FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K4900FEEA
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K4900FEEA.pdf
Availability of CMF556K4900FEEA
QUANTITY
CMF556K4900FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K4900FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF556K4900FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K4900FEEA
Related LinksCMF556K, CMF556K4900FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K4900FEEA Details Description
Related parts for CMF556K4900FEEA
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE 28-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 15V datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.6A SYNC USP-6 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf