Yageo RT0805CRD075K9L
RT0805CRD075K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD075K9L
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD075K9L.pdf
Availability of RT0805CRD075K9L
QUANTITY
RT0805CRD075K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD075K9L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD075K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD075K9L
Related LinksRT0805C, RT0805CRD075K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD075K9L Details Description
Related parts for RT0805CRD075K9L
TAPE POLY FILM 3/4"X 72YD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP GW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 963 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf