Vishay/Dale CMF556K6500FEEA
CMF556K6500FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K6500FEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K6500FEEA.pdf
Availability of CMF556K6500FEEA
QUANTITY
CMF556K6500FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K6500FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF556K6500FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K6500FEEA
Related LinksCMF556K, CMF556K6500FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K6500FEEA Details Description
Related parts for CMF556K6500FEEA
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 1023BGA datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
U.L. RESETTABLE FUSES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini AB 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf