Vishay/Dale CMF556K8050CHBF
CMF556K8050CHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K8050CHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.805K OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K8050CHBF.pdf
Availability of CMF556K8050CHBF
QUANTITY
CMF556K8050CHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K8050CHBF
Internal Part NumberEIS-CMF556K8050CHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.805k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K8050CHBF
Related LinksCMF556K, CMF556K8050CHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K8050CHBF Details Description
Related parts for CMF556K8050CHBF
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6 MOHM SMD datasheet.pdf
LP 5.00/10/90 3.2SN OR datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
BEVEL 6.00MM datasheet.pdf
CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf