Vishay/Dale CMF556K8050CHEK
CMF556K8050CHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K8050CHEK
Brief Description
RES 6.805K OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K8050CHEK.pdf
Availability of CMF556K8050CHEK
QUANTITY
CMF556K8050CHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K8050CHEK
Internal Part NumberEIS-CMF556K8050CHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.805k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K8050CHEK
Related LinksCMF556K, CMF556K8050CHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K8050CHEK Details Description
Related parts for CMF556K8050CHEK
RES SMD 649K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 4.48KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG 12V 5A TO220 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 620OHM 250MA 1210 datasheet.pdf