Vishay/Dale CMF556K8100FKR639
CMF556K8100FKR639 picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K8100FKR639
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K8100FKR639.pdf
Availability of CMF556K8100FKR639
QUANTITY
CMF556K8100FKR639 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K8100FKR639
Internal Part NumberEIS-CMF556K8100FKR639
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K8100FKR639
Related LinksCMF556K8, CMF556K8100FKR639 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K8100FKR639 Details Description
Related parts for CMF556K8100FKR639
T-1 LED SPACER 1/2" datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5.0MM datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 78POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
GPS ANT FOR M75E GPS SMA MALE datasheet.pdf
25 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MICRO 100C S /11 WHT 72" datasheet.pdf