Microchip Technology PIC24HJ32GP202T-I/SO
PIC24HJ32GP202T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24HJ32GP202T-I/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24HJ32GP202T-I/SO.pdf
Availability of PIC24HJ32GP202T-I/SO
QUANTITY
PIC24HJ32GP202T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24HJ32GP202T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24HJ32GP202T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata and Datasheet Update 16/Jan/2014
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
SeriesPIC® 24H
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24HJ32GP202T-I/SO
Related LinksPIC24HJ32G, PIC24HJ32GP202T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24HJ32GP202T-I/SO Details Description
Related parts for PIC24HJ32GP202T-I/SO
LED 7-SEG DISP CC ORN RHDP .3" datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
SIGHT GLASS MOUNT FOR M30 PROX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 140MA 3.64 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf