Vishay/Dale CMF556K8100FLBF
CMF556K8100FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K8100FLBF
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K8100FLBF.pdf
Availability of CMF556K8100FLBF
QUANTITY
CMF556K8100FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K8100FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF556K8100FLBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K8100FLBF
Related LinksCMF556K, CMF556K8100FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K8100FLBF Details Description
Related parts for CMF556K8100FLBF
ICL 5.1 OHM 15% 3A 13MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
202K132-100/180-0 BOOT MOLDED datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10.2MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT RED LC 0.52" CA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SENSOR CLASS 1 LASER 600MM NPN datasheet.pdf