Vishay/Dale CMF556K9000BEBF
CMF556K9000BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K9000BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.90K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K9000BEBF.pdf
Availability of CMF556K9000BEBF
QUANTITY
CMF556K9000BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K9000BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF556K9000BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K9000BEBF
Related LinksCMF556K, CMF556K9000BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K9000BEBF Details Description
Related parts for CMF556K9000BEBF
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
SHEET FERRITE 210X297MM datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16-DHVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
KIT DMPNG RESISTOR FOR D350ST-SI datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf