Vishay/Dale CMF556M6500FHR6
CMF556M6500FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF556M6500FHR6
Brief Description
RES 6.65M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556M6500FHR6.pdf
Availability of CMF556M6500FHR6
QUANTITY
CMF556M6500FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556M6500FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF556M6500FHR6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556M6500FHR6
Related LinksCMF556M, CMF556M6500FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556M6500FHR6 Details Description
Related parts for CMF556M6500FHR6
IC REG LDO 3.3V 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MINI JUMP 2POS .100" datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10MLF datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
GROMMET ENTRY PLATE 0.476" GRAY datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf