Vishay/Dale CMF556M8000FLBF
CMF556M8000FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF556M8000FLBF
Brief Description
RES 6.8M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556M8000FLBF.pdf
Availability of CMF556M8000FLBF
QUANTITY
CMF556M8000FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556M8000FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF556M8000FLBF
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556M8000FLBF
Related LinksCMF556M, CMF556M8000FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556M8000FLBF Details Description
Related parts for CMF556M8000FLBF
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 48VIN 1.5V POS datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABL LATCH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2290IUP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf