Vishay/Dale CMF556R3500FKEA70
CMF556R3500FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF556R3500FKEA70
Brief Description
RES 6.35 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF556R3500FKEA70.pdf
Availability of CMF556R3500FKEA70
QUANTITY
CMF556R3500FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556R3500FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF556R3500FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.35
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556R3500FKEA70
Related LinksCMF556R3, CMF556R3500FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556R3500FKEA70 Details Description
Related parts for CMF556R3500FKEA70
RES SMD 34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS 35DEG .200 T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
350 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC FPGA SOC 60K LUTS datasheet.pdf
CONN MICRO POWER VERT 20PIN datasheet.pdf
68UF 350V 16X25 datasheet.pdf