TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F19-11SN
DTS26F19-11SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F19-11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F19-11SN.pdf
Availability of DTS26F19-11SN
QUANTITY
DTS26F19-11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F19-11SN
Internal Part NumberEIS-DTS26F19-11SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F19-11SN
Related LinksDTS26F, DTS26F19-11SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F19-11SN Details Description
Related parts for DTS26F19-11SN
FIXED IND 220UH 350MA 1.35 OHM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
PS 3.50/10/90 3.5SN GY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
400UM WTB PLG HARNESS 50CKT datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 15ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf