Nichicon LGU1C123MELB
LGU1C123MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU1C123MELB
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LGU1C123MELB.pdf
Availability of LGU1C123MELB
QUANTITY
LGU1C123MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1C123MELB
Internal Part NumberEIS-LGU1C123MELB
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1C123MELB
Related LinksLGU1C1, LGU1C123MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1C123MELB Details Description
Related parts for LGU1C123MELB
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE HOUSING 5POS 2MM datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 650MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 60NS 42SOJ datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 40A datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf