Vishay/Dale CMF55715R00DHRE
CMF55715R00DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55715R00DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55715R00DHRE.pdf
Availability of CMF55715R00DHRE
QUANTITY
CMF55715R00DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55715R00DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55715R00DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55715R00DHRE
Related LinksCMF5571, CMF55715R00DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55715R00DHRE Details Description
Related parts for CMF55715R00DHRE
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 75OHM 25C datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 16K 44QFN datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf