TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L14-15PY-LC
MS3472L14-15PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L14-15PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
MS3472L14-15PY-LC.pdf
Availability of MS3472L14-15PY-LC
QUANTITY
MS3472L14-15PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L14-15PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472L14-15PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L14-15PY-LC
Related LinksMS3472L1, MS3472L14-15PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L14-15PY-LC Details Description
Related parts for MS3472L14-15PY-LC
RES SMD 1.87KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL 33POS 0.5MM JMPR TYPE A 3" datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.65 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf