Vishay/Dale CMF5571K500DHR6
CMF5571K500DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5571K500DHR6
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5571K500DHR6.pdf
Availability of CMF5571K500DHR6
QUANTITY
CMF5571K500DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5571K500DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5571K500DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5571K500DHR6
Related LinksCMF5571, CMF5571K500DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5571K500DHR6 Details Description
Related parts for CMF5571K500DHR6
TERM BLOCK HDR 48POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PC PWR SPLY SUPERVISOR 14SOIC datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 40V 4SSOP SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf