Vishay/Dale CMF55732K00FKEK
CMF55732K00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55732K00FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55732K00FKEK.pdf
Availability of CMF55732K00FKEK
QUANTITY
CMF55732K00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55732K00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF55732K00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55732K00FKEK
Related LinksCMF5573, CMF55732K00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55732K00FKEK Details Description
Related parts for CMF55732K00FKEK
IDC CABLE - HKR60H/AE60M/HKR60H datasheet.pdf
IC FLASH CONFIG 4M 8LAP datasheet.pdf
DAUGHTERCARD DAA SI3050/SI3019 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X10K EE 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf