Vishay/Dale CMF5573K200BHRE
CMF5573K200BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5573K200BHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 73.2K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5573K200BHRE.pdf
Availability of CMF5573K200BHRE
QUANTITY
CMF5573K200BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5573K200BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5573K200BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5573K200BHRE
Related LinksCMF5573, CMF5573K200BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5573K200BHRE Details Description
Related parts for CMF5573K200BHRE
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 40A 1200V SOT-227B datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT T/H TIN datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf