Vishay/Dale CMF5575R000BHR6
CMF5575R000BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5575R000BHR6
Brief Description
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5575R000BHR6.pdf
Availability of CMF5575R000BHR6
QUANTITY
CMF5575R000BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5575R000BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5575R000BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5575R000BHR6
Related LinksCMF5575, CMF5575R000BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5575R000BHR6 Details Description
Related parts for CMF5575R000BHR6
FIXED IND 1.2MH 240MA 4.04 OHM datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA datasheet.pdf
IRON LED 40 WATT 120V datasheet.pdf
CONN FPC TOP 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf