Vishay/Dale RNC55J62R6BSB14
RNC55J62R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J62R6BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J62R6BSB14.pdf
Availability of RNC55J62R6BSB14
QUANTITY
RNC55J62R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J62R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J62R6BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J62R6BSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J62R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J62R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J62R6BSB14
IC DRIVER/REG VPP PCMCIA 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.89K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB CP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf