Vishay/Dale CMF5576K800BHRE
CMF5576K800BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5576K800BHRE
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5576K800BHRE.pdf
Availability of CMF5576K800BHRE
QUANTITY
CMF5576K800BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5576K800BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5576K800BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5576K800BHRE
Related LinksCMF5576, CMF5576K800BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5576K800BHRE Details Description
Related parts for CMF5576K800BHRE
CONN HEADER 12POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED WARM WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
K8302B TOOL KIT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf