Vishay/Dale CMF55787R00FEEA
CMF55787R00FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55787R00FEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55787R00FEEA.pdf
Availability of CMF55787R00FEEA
QUANTITY
CMF55787R00FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55787R00FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF55787R00FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55787R00FEEA
Related LinksCMF5578, CMF55787R00FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55787R00FEEA Details Description
Related parts for CMF55787R00FEEA
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 12V datasheet.pdf