Vishay/Dale CMF55796R00BEEA
CMF55796R00BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55796R00BEEA
Brief Description
RES 796 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55796R00BEEA.pdf
Availability of CMF55796R00BEEA
QUANTITY
CMF55796R00BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55796R00BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF55796R00BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)796
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55796R00BEEA
Related LinksCMF5579, CMF55796R00BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55796R00BEEA Details Description
Related parts for CMF55796R00BEEA
IC TXRX RS485/RS422 60V 8-SOIC datasheet.pdf
MACH SCRW OVAL COMB 10-32 25/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TG2030 SHEET 300X300X3MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 806-866MHZ 1/4W BN datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 20SOIC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 610MA 750 MOHM datasheet.pdf