Vishay/Dale CMF557M5000JKR6
CMF557M5000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF557M5000JKR6
Brief Description
RES 7.5M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF557M5000JKR6.pdf
Availability of CMF557M5000JKR6
QUANTITY
CMF557M5000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF557M5000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF557M5000JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF557M5000JKR6
Related LinksCMF557M, CMF557M5000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF557M5000JKR6 Details Description
Related parts for CMF557M5000JKR6
IDC CABLE - MKR34K/MC34F/MPR34K datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 125M SRL/PAR 64-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
KTB MOPL 9874 S2N datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
IC TXRX LIN SBC BUS 3.3V 20QFN datasheet.pdf