Yageo FMP200JR-52-18R
FMP200JR-52-18R picture photo
Mfg. Part Number
FMP200JR-52-18R
Brief Description
RES 18 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP200JR-52-18R.pdf
Availability of FMP200JR-52-18R
QUANTITY
FMP200JR-52-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200JR-52-18R
Internal Part NumberEIS-FMP200JR-52-18R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200JR-52-18R
Related LinksFMP200J, FMP200JR-52-18R Datasheet, Yageo Distributor
FMP200JR-52-18R Details Description
Related parts for FMP200JR-52-18R
CONN EDGECARD 48POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.4A TO92 datasheet.pdf