Vishay/Dale CMF55800R00BEEA
CMF55800R00BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55800R00BEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 800 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55800R00BEEA.pdf
Availability of CMF55800R00BEEA
QUANTITY
CMF55800R00BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55800R00BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF55800R00BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)800
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55800R00BEEA
Related LinksCMF5580, CMF55800R00BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55800R00BEEA Details Description
Related parts for CMF55800R00BEEA
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC DUAL HOTSWAP PWR CONT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 2A DPAK datasheet.pdf