Vishay/Dale CMF55806R00DHEA
CMF55806R00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55806R00DHEA
Brief Description
RES 806 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55806R00DHEA.pdf
Availability of CMF55806R00DHEA
QUANTITY
CMF55806R00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55806R00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55806R00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)