Vishay/Dale CMF55806R00DHEB
CMF55806R00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55806R00DHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55806R00DHEB.pdf
Availability of CMF55806R00DHEB
QUANTITY
CMF55806R00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55806R00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55806R00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55806R00DHEB
Related LinksCMF5580, CMF55806R00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55806R00DHEB Details Description
Related parts for CMF55806R00DHEB
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN FFC VERT 5POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SC70 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
RES 750 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ12 PG11 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.05A 130 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf