Vishay/Dale RNC50J9101BSB14
RNC50J9101BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9101BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9101BSB14.pdf
Availability of RNC50J9101BSB14
QUANTITY
RNC50J9101BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9101BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J9101BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9101BSB14
Related LinksRNC50J9, RNC50J9101BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9101BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J9101BSB14
CAP TANT 33UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
SW ROTARY ACTUATOR DP 2-4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/OCAP 14CKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 24V datasheet.pdf