Vishay/Dale CMF55806R00FKEA
CMF55806R00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55806R00FKEA
Brief Description
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55806R00FKEA.pdf
Availability of CMF55806R00FKEA
QUANTITY
CMF55806R00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55806R00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF55806R00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55806R00FKEA
Related LinksCMF5580, CMF55806R00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55806R00FKEA Details Description
Related parts for CMF55806R00FKEA
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.8V 30A datasheet.pdf