Vishay/Dale CMF5580K000BEBF
CMF5580K000BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5580K000BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5580K000BEBF.pdf
Availability of CMF5580K000BEBF
QUANTITY
CMF5580K000BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5580K000BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF5580K000BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5580K000BEBF
Related LinksCMF5580, CMF5580K000BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5580K000BEBF Details Description
Related parts for CMF5580K000BEBF
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
VARISTOR 162V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf