Vishay/Dale CMF55820R00JKR6
CMF55820R00JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55820R00JKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55820R00JKR6.pdf
Availability of CMF55820R00JKR6
QUANTITY
CMF55820R00JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55820R00JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF55820R00JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55820R00JKR6
Related LinksCMF5582, CMF55820R00JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55820R00JKR6 Details Description
Related parts for CMF55820R00JKR6
HEAT SINK 17MM X 17MM X 14.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC QUAD D/A CONV 12-BIT 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 5A TO263-7 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 170 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1SKT SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 335MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
3900UF 40V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf