Vishay/Dale CMF55825R00DHEA
CMF55825R00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55825R00DHEA
Brief Description
RES 825 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55825R00DHEA.pdf
Availability of CMF55825R00DHEA
QUANTITY
CMF55825R00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55825R00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55825R00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55825R00DHEA
Related LinksCMF5582, CMF55825R00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55825R00DHEA Details Description
Related parts for CMF55825R00DHEA
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf