Vishay/Dale CMF5582K500BHRE
CMF5582K500BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5582K500BHRE
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5582K500BHRE.pdf
Availability of CMF5582K500BHRE
QUANTITY
CMF5582K500BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5582K500BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5582K500BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5582K500BHRE
Related LinksCMF5582, CMF5582K500BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5582K500BHRE Details Description
Related parts for CMF5582K500BHRE
FERRITE BEAD ARRAY 470 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
ADC 10BIT 2CHAN 1MSPS 8VSSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 11MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
3.175 MM PURPLE SLEEVE FOR AMT datasheet.pdf