Vishay/Dale RNC50J5231FSRE6
RNC50J5231FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5231FSRE6
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5231FSRE6.pdf
Availability of RNC50J5231FSRE6
QUANTITY
RNC50J5231FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5231FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5231FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5231FSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5231FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5231FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5231FSRE6
RELAY SSR 2CHAN HI SIDE 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 5A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MML51 SW LENS RECT NO LEGEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf