Vishay/Dale CMF5582R000JKR639
CMF5582R000JKR639 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5582R000JKR639
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5582R000JKR639.pdf
Availability of CMF5582R000JKR639
QUANTITY
CMF5582R000JKR639 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5582R000JKR639
Internal Part NumberEIS-CMF5582R000JKR639
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5582R000JKR639
Related LinksCMF5582R, CMF5582R000JKR639 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5582R000JKR639 Details Description
Related parts for CMF5582R000JKR639
TRANS PNP 50V 0.15A SPT datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 4C FOILBRAID 300V datasheet.pdf