Vishay/Dale CMF5582R500DHBF
CMF5582R500DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5582R500DHBF
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5582R500DHBF.pdf
Availability of CMF5582R500DHBF
QUANTITY
CMF5582R500DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5582R500DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5582R500DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5582R500DHBF
Related LinksCMF5582, CMF5582R500DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5582R500DHBF Details Description
Related parts for CMF5582R500DHBF
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV NP0 2220 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 25A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 88POS R/A TIN datasheet.pdf
BOARD EVAL IR SLIDER SI1142 datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
TFLEX 215T V0,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Reversible 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
140V PNP MEDIUM POWER LOW SATURATION TRANSISTOR IN SOT223 IC datasheet.pdf