Vishay/Dale CMF5582R500FKBF70
CMF5582R500FKBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5582R500FKBF70
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5582R500FKBF70.pdf
Availability of CMF5582R500FKBF70
QUANTITY
CMF5582R500FKBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5582R500FKBF70
Internal Part NumberEIS-CMF5582R500FKBF70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5582R500FKBF70
Related LinksCMF5582R, CMF5582R500FKBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5582R500FKBF70 Details Description
Related parts for CMF5582R500FKBF70
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V JB 0603 datasheet.pdf
DIODE SWITCH 2.5W 50V POWERMITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf