Vishay/Dale CMF5588K700BHEB
CMF5588K700BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5588K700BHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5588K700BHEB.pdf
Availability of CMF5588K700BHEB
QUANTITY
CMF5588K700BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5588K700BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5588K700BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5588K700BHEB
Related LinksCMF5588, CMF5588K700BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5588K700BHEB Details Description
Related parts for CMF5588K700BHEB
FIXED IND 150UH 1A 230 MOHM TH datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SPI INT-CAP 28-DIP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 3 DB DC 18GHZ datasheet.pdf