Vishay/Dale CMF5588K700FHEK
CMF5588K700FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5588K700FHEK
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5588K700FHEK.pdf
Availability of CMF5588K700FHEK
QUANTITY
CMF5588K700FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5588K700FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5588K700FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5588K700FHEK
Related LinksCMF5588, CMF5588K700FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5588K700FHEK Details Description
Related parts for CMF5588K700FHEK
DIODE ZENER 5.1V 500MW MSD datasheet.pdf
SNSR PRES 15PSIG 1/4" - 18NPT datasheet.pdf
CONVERT 9-36VDC IN +/[email protected] datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf