Vishay/Dale CMF5588R700FHEB
CMF5588R700FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5588R700FHEB
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5588R700FHEB.pdf
Availability of CMF5588R700FHEB
QUANTITY
CMF5588R700FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5588R700FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5588R700FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5588R700FHEB
Related LinksCMF5588, CMF5588R700FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5588R700FHEB Details Description
Related parts for CMF5588R700FHEB
FIXED IND 18UH 288MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 10.8MM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERTER/EXTRACT .062X1.55" BRWN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf