Vishay/Dale CMF558K0600FHEA
CMF558K0600FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K0600FHEA
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K0600FHEA.pdf
Availability of CMF558K0600FHEA
QUANTITY
CMF558K0600FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K0600FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF558K0600FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K0600FHEA
Related LinksCMF558K, CMF558K0600FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K0600FHEA Details Description
Related parts for CMF558K0600FHEA
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
IC CONFIG MULT-FUNC GATE 6-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 18POS datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING DISC 4" A VFN datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 20POS 8" CBL datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf