Vishay/Dale RWR80SR261FSBSL
RWR80SR261FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR261FSBSL
Brief Description
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR261FSBSL.pdf
Availability of RWR80SR261FSBSL
QUANTITY
RWR80SR261FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR261FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR261FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.261
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR261FSBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR261FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR261FSBSL Details Description
Related parts for RWR80SR261FSBSL
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 5DSBGA datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 96CKT datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
JUMPER PLUG 36POS SING ROW datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-8 datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT MTG ENDS 12C datasheet.pdf