Vishay/Dale CMF558K2000FKEB
CMF558K2000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K2000FKEB
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K2000FKEB.pdf
Availability of CMF558K2000FKEB
QUANTITY
CMF558K2000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K2000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF558K2000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K2000FKEB
Related LinksCMF558K, CMF558K2000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K2000FKEB Details Description
Related parts for CMF558K2000FKEB
FIXED IND 560NH 275MA 490 MOHM datasheet.pdf
JUMPER ZQV 1.5R3.5/30 GE datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV PHOTOVOLTAIC 4-SOP datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 335MA 720 MOHM datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
LOW PROFILE .100" SHRD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf