Vishay/Dale CMF558K2500BEEB
CMF558K2500BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K2500BEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K2500BEEB.pdf
Availability of CMF558K2500BEEB
QUANTITY
CMF558K2500BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K2500BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF558K2500BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K2500BEEB
Related LinksCMF558K, CMF558K2500BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K2500BEEB Details Description
Related parts for CMF558K2500BEEB
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8SOIC datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 20-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 32 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH PHEMT SC70-6LD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf