Vicor Corporation V300B3V3E150B
V300B3V3E150B picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3E150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3E150B.pdf
Availability of V300B3V3E150B
QUANTITY
V300B3V3E150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3E150B
Internal Part NumberEIS-V300B3V3E150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3E150B
Related LinksV300B3, V300B3V3E150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3E150B Details Description
Related parts for V300B3V3E150B
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS50K/MC50M/MCF50K datasheet.pdf
FILTER LINE 10MH 0.25A VERTICAL datasheet.pdf
TRANSDUCER 250# PRES 4-20MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE 1A 200V 25NS DO-214AC datasheet.pdf