Vishay/Dale CMF558K2500FEEB
CMF558K2500FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K2500FEEB
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K2500FEEB.pdf
Availability of CMF558K2500FEEB
QUANTITY
CMF558K2500FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K2500FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF558K2500FEEB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K2500FEEB
Related LinksCMF558K, CMF558K2500FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K2500FEEB Details Description
Related parts for CMF558K2500FEEB
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .367W AB 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CAVITY PLUG 2.5MM SYST DIA 6.4MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 2.6A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CABLE 8POS R/A PLUG-OPEN 10 M datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf